Zdroj: https://turek.savana-hosting.cz/mojeokoli/system/index.php?a=137  •  Vydáno: 19.7.2011 23:03  •  Autor: Turek

Colours of Ostrava 2011

A je to za námi, desátý ročník festivalu
Colours of Ostrava. Bylo to náročné,ale krásné
slyšet tolik dobré muziky během čtyř dnů.

Řekl bych zemřel král, ať žije nový král, tím myslím už se těším na další ročník. Asise opakuji, ale Colours of Ostrava jsem navštívil po šesté. Můj názor na festival bude tak jako u nás všech neobjektivní, ale abych to uvedl na pravou míru. Tak nemám zkušenosti s jiným velkým festivalem a hlavně ne z posledních let, protože ony všechny festivaly se vyvíjí. Takže mé názory jsou jen z barev a vývoje tohoto festivalu. Dále osobně si myslím že si rád poslechnu cokoliv a jsem tolerantní k jiným žánrům, které neposlouchám a když je to dobré, tak mě to zajímá. A v neposlední řadě Colours of Ostrava mám za humny (15 km) takže večer po koncertech sednu do auta a v klidu se doma vyspím opláchnu a čerstvý vyrážím druhý den znovu. Ale o tom jsem nechtěl psát, to je spíš takové upozornění, proč některé věci vnímám asi jinak než jiní.

festival jako takový

Organizátoři se asi letos trošku spálili sliby, že na jubilejní 10 ročník dotáhnou osvědčené jména z let minulých. Nakonec vyplynulo, že se o to snažili, ale zkrátka některé kapely nekoncertovaly atd.. takže pokračovali v nastoleném trendu a to co nejvíce nových kapel co na Colours of Ostrava ještě nebyly. Tím se hodně liší od jiných festivalů, kdy kromě nějaké známější hvězdy, zbytek programu tvoří, rok co rok stejné kapely. Colours tvrdí že jejich cíl není ani dotáhnout nějakou super zářivou hvězdu za cenu velkého honoráře. Raději více ne tak zářicích často lepších interpretů a to se jim dle mého už roky daří. Ale letos se jim asi nepovedlo najít nějaké lákadlo, které by festival naplnilo. Oproti loňských vyprodaným 25000, byla kapacita festivalu navýšena na 27 000, někde jsem slyšel že dorazilo 25 000 lidí. Osobně já coby návštěvnik jsem radší za menší počet lidí a musím říci že letos areal šlapal bez problému, tedy až na malou New Yourk City stage. (nevím jak to bylo s divadlem a kostelní scénou) Most navíc co se objevil loni, letos zase pomáhal k přesunům. Ostraha mi letos přišla taky víc v pohodě. Co mě mile překvapilo zvýšený počet stánku s pivem a nealkem, tedy ne tak zvýšený počet jako počet obslužných míst v nich, to bylo super. Fronty z let minulých skoro zmizely. Při zahajující řeči organizátoři naťukli možnost růstu areálu a Colours do budoucna a to do míst v součastné době budované Nové Karolíny a hlavně historických hal. Což bude zajímavý boom kapacity a barvy budou moci růst ještě do větší velikosti. Co mě coby člověka sledující trendy na internetu, designu zklamalo je nové logo a stránky festivalu, při rozpočtu jaký festival má a jak je super tak toto je skoro trapas. Co bych řekl že byla cesta zpět byly letos i moderátoři na obou hlavních stage. Přišlo mi že těch informací moc nepřinášeli a sem tam byli trapní. Návštěvnici byli tak jako každý rok naprosto v pohodě, letos šlo vidět v publiku že zahraniční muziky je zase víc a už to není, že na něco dobrého zahraničního se sešli skoro všichni návštěvnici Colours of Ostrava. Teď už se více objevovali fandové žánrů, takže když hrál Brendan Perry tak jsem si připadal jak v čajovně, lidé více lazeni do punku zase řádili při jiných koncertech atp... Osobně si myslím že festival už začíná mít jméno i v zahraničí, protože cizinců v publiku je slyšet dost a nejsou to jen ti s vysačkami artist. A i některé kapely hlásali nadšení, třeba už jen tím že byli na hlavní stage poprvé v kariéře. Nebo Salif Keita se na začátku upřímně uklonil publiku to asi taky není běžné. Nemluvě že to byl jeho letošní jediný koncert.

Colours of Ostrava a hudba,

mé tipy co bylo moc moc dobré
Mé TOP 5, není to podle pořadí.

Hopskali jsme jak o život úplně všichni.

Trošku hůř nazvučen, ale pro mě velký zážitek.

Mnoho lidi psalo o tom, že za vrchol letošních barev považují koncert Lisy Hannigan. Lituji že jsem nevěřil. Viděl jsem jen půlku jejího vystoupení a tolik pozitivní energie a parádní muziky se hned tak nevidí. Mladá překrásná zpěvačka určitě zaujme každého. Neskutečné.

Bomba Estereo nás chtěli uhopskat k smrti a kdyby proti nim nebyl čas tak by se jim to povedlo a nijak bychom neprotestovali. Absolutní taneční odvaz.

Tato muzika není můj šálek čaje, ale show to byla parádní a mohl jsem ji sledovat z druhé řady, takže to můj zážitek umocnilo.

Tak a už se těším na další ročník.