Kategorie: Novinky, Úvahy

Zamyšlení nad lidskou svobodou

Dnes ráno jsem vezl známé od rodičů
z plesu domů a potkal jsem v 4:40
na silnici koně, byl sám “svoboný”.

Jak jsme se k němu s autem blížili tak bylo očekávaní na obou stranách, jak jsme se přiblížili tak šlo vidět, že byl spíš než rád ze svobody zmatený a ztracen.Minuli jsme ho a pokračovali dál, já se rozloučil s mou posádkou a jel zpět domů. Všude byl klid i ten kůň někde zmizel a v hlavě se mi honit myšlenka co to je svoboda, jsme vůbec svobodní? I ti nejlepší umělci, freelenceři, podnikatelé jsou vázaní na peníze, na domov či svůj pokoj někde v hotelu, na své sociální vazby. Dokázal by kdokoliv v domech kolem kterých jsem projížděl, kde všichni spokojeně svobodně spali, se ráno vzít a odejít někde úplně jinde. Bez problému řešit tisíce věcí a za nějaký čas zase spadnout do povinnosti vydělat nějaké peníze. Asi ne, tak proč dnešní době říkáme svobodná. Samozřejmě máme tu svobodné šíření slova, svobodné rozhodování, ale stále jsme chyceni v systému a není možné se z něj dostat. Kolik procent populace může být opravdu svobodných? To budou asi tisíciny procent.

Když už jsem naťukl tu svobodu, nevím zdali jsem to tu na blogu již psal, ale vždy mě dokáží naštvat historické filmy kdy obyvatelé bojují za svobodu. Proč se točí historické filmy podle dnešní optiky ovlivněné bojem za svobodu, feminismem, národní identitou, spokojeného dětství bez roboty. Proč se někdo nepokusí natočit historický film podle reality, tedy asi dnes neznáme všechny složky středověkého života, ale určitě to nebylo jak v dnešní době.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, - odpovědět

No a přišel jsi tedy na svou tezi toho, "co to je svoboda"?

odpověděl(a)

Ne, protože na svobodu se dá nahlížet z mnoha směrů a často něčí svoboda omezuje jinou svobodu, takže úloha nemá lehké řešení.

odpověděl(a)

Možná by bylo zajímavé dívat se na to z druhé strany - kdyby každý byl tolerantní k druhým, tak, aby je neomezoval, společně by vlastně vytvořili opravdovou svobodu :) Sám od sebe tedy svobodu vlastně neuděláš, ale můžeš ji udělat jiným...

odpověděl(a)

V tom udělat svobodu jiným máš pravdu, zajímavý úhel pohledu.


Turkův blog

Kamil Staš

Informace o mně
Já a živnostník

Menu

DoporučujiDárky pro muže
Dárek k padesátinám
Dárek k narozeninám
Toskánsko, Itálie
Frýdek-Místek
Žraločí chrupavka

Spřátelené blogy

http://opicinoviny.cz/
http://mkurri.cz
http://www.zkusmo.cz/
http://nogol.cz/blog/
Manuel Nuněz
http://mkurri.cz

Twitter