II CIESZYŃSKI FORTUNA BIEG

2. Těšínský běh 10km
25. dubna 2010
343 závodníků v hlavním závodě

Původně jsem si říkal že o závodech tady na blogu psát nebudu, protože zatím jsem jich moc neabsolvoval (můj první byl ostravský půlmaraton v září 2009) a taky mi přišlo, že nebude tak o čem psát , fotit během něho nestíhám, nějakých bravurních taktických kousků si nedovedu všimnout a i kdyby tam byly, tak na chvostu běžeckého pole si ho nevšimnu. Nicméně o tomhle druhém ročníku se musím zmínit.

Český Těšín či polský Cieszyn vytvářejí dosti ojedinělé dvouměstí, kdysi to bylo na svou dobu velké město, které rozdělil versailský mír, kdy češi zabrali část těšínského území a město rozdělili. V dnešní době EU a šengenu, jsou vedele sebe tyto dvě města každé v jiném státě, rozděleny jen řekou Olší, navzájem je spojují dva mosty, kdysi hraniční přechody, jsou dnes jen mosty. Takové dvojměstí na hranicích moc není, zdali z toho v budoucnu Těšín bude těžit se ukáže. Ale zpět k závodu. Výhoda akce na hranici je, že pokud jedete z české strany, polské či slovenské, tak nepotřebujete řešit dalniční známky jiných států, což je drobnost ale někdy může rozhodovat. Organizace se chopily jak polské, tak české spolky ve městě. Sraz byl na na polském stadionu kousek za přechodem. Po registraci člověk obdržel čip na nohu, igelitku s trikem, notesem, účastnickým diplomem ... první proběhl závod dětí, mládeže, ti běželi jeden dvojkilometrový okruh. Mezitím se závodnici hlavního závodu připravili, aby ve 12:oo mohli vyrazit i oni na 10km trasu. Ta se skládala z výběhu stadionu a pak pěti cca 2km okruhů kolem řeky olše, kdy člověk běžel chvíli v čechách, chvíli v polsku. Výhoda těch okruhů byla v natěsnání fanoušků na menší prostor, občerstvení na jednom mostě bylo co 2 km, mažoretky pětkrát. Skoro absolutní rovina, po trase několik zachranářů, hasičů, uzavřená doprava, hodně fandicích lidí. Zkrátka moc pěkná atmosféra. Celý závod byl měřen polskou atletickou federací (teď ten název asi nepíši správně) takže časy jsou oficialní a garantované. Doběh opět na stadionu kde publikum mohlo sedět na tribuně. Po doběhu člověk obdržel účastnickou medaili, guláš, pití, mohl se osprchovat. Následovalo vystoupení Elvis revaivl skupiny a vyhlášení výsledků. Vítěz Shafar Vitaly z Ukrajiny celou trasu uběhl za 30:21, na třetím místě byl první čech Vanko Miroslav s časem 31:03. Já jsem si chtěl zaběhnout pod 45 minut, ale nakonec jsem se po Veřovické desítce ještě skoro o minutu zhoršil a doběhl za 49:41, budu muset na té rychlosti zapracovat. Nejstaršího účastník měl 75 let pan Gaman Jaroslav z Havířova, celé to uběhl za 57:36, to je neuvěřitelné, taková kondiča v takovém věku. V závodě mimo jiné běžel starosta polského těšína a místostarosta českého. To vše za skvělou cenu 10 zlotých což je +- 65 Kč. Vřele všem doporučuji a pokud máte strach že polštině nebudete rozumět, tak nemějte obavy základní informace byly hlásany i v češtině a lidé z těšínska umí oba jazyky. Co by chtělo dotáhnou, je více vody na občerstvovací stanici (nebo mi to alspoň tak připadalo že došla) a výsledky umístit na více místech než na jednom, vždyť v době tiskáren není problém vyjet x kopií.