Kategorie: Novinky, Běháni

Dálkové pochody, ultra trail run mé zkušenosti

Dálkové závody jsou opravdu náročný
koníček, během roku co se jim snažím
věnovat jsem zjístil plno vychytávek,

které se hodí, aby to na trati tolik nebolelo. Možná ne všechno je optimální a existují lepší postupy, možná některé informace budou ostříleným borcům úsměvné. Ale článek je určen hlavně pro lidi kteří uvažují vyrazit na svůj první dálkový pochod, ale možná tu najdou nějakou vychytávku i lidé co chodí na tyto závody nějaký ten rok. Rady a další tipy uvítám. Nebudu tu zmiňovat jak se stravovat na takovém závodě, před i po něm. Protože aktuálně studuji jak se idalně stravot při dlouhém sportovním výkonu, až budu mít dostudováno, určitě se tu objeví článek na toto téma.

Mazat - před závodem si nezapomenout namazat dětskou vazelinou (Indulonou) prsty, pod paží, rozkrok, přelepit bradavky nebo namazat. S opruzeninami jsem měl sám neblahé zkušenosti na Pěti beskdských vrcholech 2010, kdy jsem před druhým vrcholem odhazoval bavlněné spodky a začal chodit jak kačer. Od této zkušenosti mažu, mám termo spodky, protože přes opruzeniny (vlka) vlak nejede. Rozedřené bradavky taky dokáži pěkně bolet, proto tomu předcházejte a nevěřte jemnosti termoprádla.

Camel bag - pořiďte si nejlépe běžecký batoh s camel bagem, nebo třeba ledvinku s láhvemi, zkrátka mějte pitivo stále po ruce, protože není nic náročnější než shazovat baťoh ze zad a lovit v něm láhev s pitivem. Když máte camel bag, tak můžete mnohem častěji usrkávat a doplňovat si tím hladinu vody v těle. Když se k láhvi těžce dostáváte, máte tendenci nějakou dobu nepít a pak se pořádně napít. Což určitě není dobrá cesta. Když už jsme u toho pitného režimu. Nezapomeňte se před závodem pořádně zavodnit.

Hůlky - naučte se používat hůlky, zdali užívat turistické hole nebo ne při závodě se dohaduje hodně lidí. Můj názor je takový že užívat, ale je důležité naučit se s nimi pracovat. Často sleduji, že lidi sebou turistické hole jen tak nesou. Bojí se s nimi zabrat do kopce, možná to může být tím, že mají vypracované spodní partie těla a dřít rukama jim tolik nejde. Ale pokud trochu potrénujete, tak budete mile překvapeni. Já osobně beru turistické hole při závodě, ale i při tréninku jako možnost dřít do prudších kopců a z kopce či přesunu po kamenech si díky holí udržovat větší stabilitu.

Čelovka - doporučuji pořídit si pořádnou čelovku, z diskuzi vyplynulo že minimálně by měla mít 100 lumenů a více, když vyběhnete s menší svítivostí tak taky budete vidět. Ale už hůře se vám budou hledat značky po trase, takže budete mnohem více trpět a stresovat a stresu budete mít na trase určitě mnoho, tak proč si ho přidávat.

Strava - psal jsem, že o stravě na trati se zatím nebudu zmińovat, ale rád bych tu zmínil drobnost, nespoléhejte jen na ultra hi-tech stravu kde v malém balení doplníte energii rychle do těla. Mnoho lidí v mém okolí se cítilo hodně špatně, když šla závod jen na této stravě, protože jim kručelo v břiše, zkrátka chce to i nějaký objem do žaludku.

Netrénujte jen roviny - sám jsem se spálil před svým prvním horským dálkovým pochodem na tom, že jsem netrénoval i v kopcích. Naběhal jsem velký objem kilometrů po rovině, ale když jsem pak šel při závodě do převýšení, tak začaly bolet svaly o kterých jsem netušil že vůbec existují.

Obuv - opravdu jděte do závodu s prošláplou obuví, že by to měly mít nízké trailové boty asi nemá cenu ani zmiňovat. Zdali by měla být minimalistická, či odpruženáto se musíte rozhodnout sami. Sám teď stojím před rozhodnutí, jaké další boty si koupit, protože moje Salomon XT 2 wings po cca 1000km dosluhují.

Oblečení - čím méně tím lépe, nejlépe do jedné dvou vrstev maximálně prodyšného oblečení a mějte třeba jedno funkčníí triko v baťohu. Toto triko můžete nahodit když zastavíte, nebo budete někde na vrcholu. Nemá cenu řešit nepromokavost, tedy alespoň já ji neřeším, max. větru odolnou variantu. Jinak zastávám názoru, že pot musí jít maximálně pryč od těla a to mi nějaká nepromokavá varianta oblečení nikdy nazaručí. Lehkou pláštěnu, bundu mohu mít v baťohu, když bych očekával že budou padat trakaře.

Sportovní sluchátka - pokud si vemete na závod mp3 přehrávač, pouvažujte o sportovních sluchátkách, po delší době totiž klasické pecky mají tendenci z ucha vypadávat. Já jsem se s tímto problémem trápil neustále, až to vyřešily sportovní sluchátka. (sluchátka s úchytem za uši) Pokud je závod dvojic, tak ještě zvažte zdali MP3 vůbec brát, protože to nabourá atmosféru týmu a jeden z dvojice může přijít do krize a parťák si toho nemusí všimnout aby ho podopořil.

Nastudujte pořádně mapu závodu - to je věc kterou zatím děsně podceňuji, viděl jsem borce na závodech co mají napsané poznámky o trase, aby nemuseli řešit trasu. Když jsme u map, t nezapomeňte mít pro mapu nějaký nepromokavý obal. Nebo můežete mapu polepit izolepou a udělat s ní nepromokavou mapu. Dobré je mit mapu, závdní kartu pěkně po ruce, než ji co chvíli lovit v hloubi batohu.

Nezdržovat se na občerstvujicíh stanicích - delší pauza na občerstvovačce = větší vytuhnutí svalů (laktát je laktát) a tím pádem bolestivé rozcházení po opuštění občerstvovací stanice. Proto zkuste na občerstvovacích místech být opravdu jen minimum času, tím nemyslím aby jste vynechávali nabízené možnosti občerstvit se, ale je zbytečné sedět a čekat až si odpočinete. Odpočívat můžete v cíli a čím dřív na trasu vyrazíte, tím dřív v cíli budete.

Určitě je mnoho dalších drobných rad, které vás napadnou, pokud ano klidně je napište pod článek. Rád je k těmto přidám.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno
Kontrola captcha
Text
b i url img code   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

, k odpočinku odpovědět

Asi bude dosti záležet jak je člověk v dané chvíli se silami.

, - odpovědět

Jediné s čím musím polemizovat jsou ty pauzy. Já i plno kolegů co se tomuto sportu dlouhodobě věnuje má spíše zkušenost že třeba i hodinová pauza v hospodě dokáže totálně mrtvého a zrušeného člověka zregenerovat. Ztuhlé bolavé svaly při rozcházení jsou v tomto pouze kosmetická záležitost na cca 1 - 2 km, ale tělo se prostě zregeneruje.


Turkův blog

Kamil Staš

Informace o mně
Já a živnostník

Menu

Doporučuji



Dárky pro muže
Dárek k padesátinám
Dárek k narozeninám
Toskánsko, Itálie
Frýdek-Místek
Žraločí chrupavka

Spřátelené blogy

http://opicinoviny.cz/
http://mkurri.cz
http://www.zkusmo.cz/
http://nogol.cz/blog/
Manuel Nuněz
http://mkurri.cz

Twitter