Kategorie: Novinky, Běháni

Poprvé na silničním běžeckém závodě

Pár rad a postřehů pro začínajicí běžce,
kteří uvažuji vyrazit na svůj první běžecký
závod a rádi by věděli jak to na něm chodí.

Proč se účastnit běžeckých závodů?

Tuto otázku si klade snad každý začínající běžec, ale nejen ti začínající, mnoho běžců kteří běhají roky jen tak pro radost a v duchu si říkají na závod nikdy nepůjdu, ještě bych jsem se ztrapnil. Co bych na běžeckém závodě dělal? Vždyť by mě všichni předběhli a v cíli by se smáli. Ale takhle to není. Pro vítězství v závodě či ve své kategorii jezdí jen pár lidí a my zbytek na závod jdem abychom se poprali sami se sebou, s lidmi co mi minule utekli o kousek, nebo já jim utekl a vím že to bude zase velký boj. Zkrátka závod to je zjištění jak na tom opravdu jsi, setkání s dalšími běžci a běžkyněmi. Při závodě se určitě mnohem víc dovíš kde máš své rychlostní limity, protože jsi hnán atmosférou závodu, davem běžců, diváky, časomírou která v cíli ukáže pravdu a určitě mnoha dalšími faktory.

Jak běžecký závod probíhá? Aneb co by jste rádi věděli o běžeckém závodě.

Zkusím tu popsat pár věcí, které lidem co objíždějí závody jsou jasné, ale nováček neví a když nemá nikoho ve svém okolí, tak se ani nemusí dovědět.

Před závodem

První důležitá věc je závod najít. K tomu slouží několik míst, kde se můžete dovědět kde ve vašem okolí probíhá závod. Jsme na internetu, tak zmíním ty hlavní zdroje www.behy.cz , www.bezvabeh.cz , www.atletika.cz . Kouknu na propozice závodu a zjístim co po mě organizátoři vyžadují. Většina menších závodů funguje bez registrace předem, někteří organizátoři chtějí vědět že dorazíte (Hornická desítka aby natiskli startovní čísla s vaším jménem …) další hlavně ty velké chtějí platbu registračního poplatku předem. U těch s registrací předem si dejte pozor na to, aby bylo ještě místo. I ty nejmasovější závody u nás Pražský Marathon a ½ maraton, jako další akce od PiMu bývají většinou plné předem. I když to vypadá že místa je hodně, tak třeba měsíc před akcí už může být stopka na registraci. Protože tratě a servis nejsou nafukovací. Kdyby jste vyloženě na nějakou takovou akci chtěli jet a neměli registraci, tak můžete zkusit sehnat po internetu nebo na místě startovní číslo od někoho kdo nemůže. (zranění, nemoci, rodina atp...) Ve všech případech je důležité na běžecký závod přijet v době registrace a zaregistrovat se. Zde většinou vyplníte nějaké své inciály, pokud jste tak neučinili předtím při platbě předem. Podepíšete se že běžíte na vlastní nebezpečí a znáte svůj zdravotní stav. Od organizátoru většinou obdržíte startovní číslo, čip, pokud je závod měřený čipem, igelitku plnou věcí od sponzorů, od reklamních letáčků po nějaký nápoj, slevu na nákupy atp. Často i triko s logem akce a sponzorů. Nejlépe tašku někam schovat a jít se rozklusat před závodem. Před závodem si na sebe připněte číslo, které i se zicherkama dostanete od organizátorů, většinou jsou čísla jednorázové vytisklé pro daný závod, takže vám zůstanou na památku (doporučuji po závodě napsat na něj zezadu svůj čas, časem budete rádi za to že víte jak vám to kdy běhalo), ale jsou i závody kdy organizátoři mají čísla, které použivají na vícero závodech a po akci je vyberou nazpět.

Samotný běžecký závod

Pokud se závod běží s čipem, měli by jste si ho připnout na nohu, kde většinou patří. Pár minut před startem už raději dokončete rozcvičku a jděte se postavit na start, ať ho nepropásnete. Jsou různě velké závody, u malých je celkem jedno kde se na startu postavíte, ale u těch větších zkuste odhadnout své síly a postavit se tam kde patříte, pokud se totiž coby pomalí postavíte někde dopředu, tak vás budou ze startu předbíhat rychlejší, vy jim budete zavázet a taky vaše psychika, tep hodně utrpí. Některé velké závody mají přímo i startující zóny, kdy do první jsou řazeni VIP účastnici, potom jdou lidé co plánuji daný závod uběhnout v rychlém čase, další vlna v hoším čase atd... je to praktické a důležité. U těhle větších závodů kde jsou zóny se běží vždy s čipem, takže se nebojte že vyběhnete klidně o pár minut později, nakonec se váš čas dovíte přesně. A to od vašeho průchodu startové čáry. Samozřejmě absolutní vítězové pořadí je hodnoceno od času nula, ale vás nejspíš bude zajímat váš čas na trati.

Občerstvovačky na trati

Když je běžecký závod delší, bývají na trati občerstvovací stanice, kde dostanete vodu, iontový nápoj, ale klidně i banán atp... doporučuji začít s pitím hned od první i když vám příjde že ještě pít nepotřebujete u občerstvovačky vemte kelímek a ten klidně kousek dál odhoďte, nebo pokud jej někdo sbírá do pytle, tak jej hoďte tam. S občerstvovačkou na 10km trati se ale nemusíte setkat. Takže pokud potřebujete hodně vody a i na takové trati potřebujete pít, tak si raději zjistěte zdali tam bude. Ono vhodně se najíst a zavodnit před běžeckým závodem je základ spokojenosti z běhu a výsledků.

Co mohu mít na trati při běžeckém závodě

Při většině závodů nejsou zakázany MP3 přehrávače, takže pokud jste na ně zvyklí, tak si je můžete vzít. Nicméně není nad zvuk běžíciho davu. Pokud jsou na běžeckém závodu MP3 zakázany tak většinou tam kde se běží za plného silničního provozu a hrozilo by, že závodník nebude slyšet auta. Když si sebou vezmete láhev, běžeckou ledvinku, nějaký energetický gel, tyčinku, tak vám taky nikdo nic neřekne.

Tak nějak o závodě

Asi těžko tu budu popisovat nějaké tipy, zdali z počátku rychle, nebo naopak, protože každý z nás to má dosti inviduální. Nicméně důležité je se nestrhnout se a neběžet mnohem rychleji než běhávaš, samozřejmě rychleji než na tréninku poběžíš, ale pozor na přepálené závody, atmosféra závodu totiž snadno strhne.Některé silniční běžecké závody, hlavně ty větší delší závody mívají časové vodiče. To jsou běžci kteří jsou viditelně označeni a jejím cílem je doběhnout do cíle v čase, který někde na sobě mají. Většinou to jsou lidé co běháji mnohem rychleji, ale zde slouží jako vodiči na čas. Když se jich budete držet, dorazíte do cíle +- v čase který avizují. Na nikoho nečekají a je to jen na vás.Třeba vodič na Olomouckém ½ maratonu byl v razicí vestě a měl nad sebou balónek s časem na který běžel. Pokud máte naplánované běžet v čase vodiče doporučuji se ho držet. Pokud je závod okruhový, může se stát, že vás začne někdo předbíhat. Před prvním běžcem často jede cyklista nebo auto, aby pomalejší běžci uhli leadrům závodu.

Po doběhnutí

Každý z nás běží při závodě na doraz a v cíli toho máme všichni plné kecky, že bychom se nejraději spotáceli na zem a odpočívali, ale mějte ohled na dobíhající za vámi a místo za cílem co nejrychleji opusťte. Pokud jste běželi s čipem, nezapomeňte jej vrátit. Po doběhnutí a vydechnutí je dobré hned neskončit s běháním, ale jít se vyklusat, aby se laktát který při běhu vznikl se neuložil rychle a vás další dny nebolely svaly. Většina závodů v cíli nabízí malé občerstvení, buď na začátku dostanete stravenku, kterou v cíli uplatníte, nebo něco k pití či jídlu dostanete třeba v tašce po doběhnutí. Defakto hned po doběhnutí odevzdaní čipů, startovních čísel u menších lokalních závodů kde se běží s čísly které nejsou jednorázové, můžete vyrazit domů. Výsledky se většinou dočtete na internetu, nebo vám jej dokonce organizátoři zašlou formou SMS (někdy hned po doběhnutí, zase u těch větších závodů s čipem) Kromě toho se určitě dovíte výsledky i na závodě. Po doběhnutí všech je vyhlášení výherců závodů, výherců kategorií. Takže máte možnost kouknout, kdo ve vaši kategorii doběhl nejlíp a za kolik. Po vyhlášení býva na mnoha závodech tombola. Kde může něco zajímavého vyhrát každý běžec.

Takové specialitky, které vás mohou mile překvapit, ale rozhodně nejsou standart

Na některých závodech je živá hudba, probíhá program jak před závodem, tak po něm. Někdy před závodem probíhají závody pro děti, či rodiče s dětmi. Popřípadě již běží kratší závody, jako běhy pro zdraví atp... někdy může během závodu s vámi běžet štafeta, či lidé co běží kratší trať tak se moc nedivte, že jsou ještě tak čilí, oproti vám. Na některých větších závodech je na trati i sprchový stan, který vás osvěží, či houbičky na setření potu. Někdy závody fotí profesinální firma, která má na trati několik fotografů ti fotí a potom umístí na internetu na svých stránkách náhledy na fotky a nabízejí vám fotku s váma ze závodu za nějaký peníz. Vy se na fotkách najdete tak že víte své startotvní číslo a v galerii pak toto číslo zadáte a vyjedou vám fotky s vámi.

Samozřejmě každý běžecký závod může probíhat trochu jinak, ale v kostce takhle nějak to vypadá na všech závodech. Hlavní je se nebát a vyrazit na nějaký. Letos organizátoři hlásí nárust účastniků tak o 30 procent, tak snad v budoucích letech počet běžců na závodech nadále poroste.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Jméno
Předmět
Kontrola captcha
Text
b i url img code   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Nebyly přidány žádné komentáře.

Turkův blog

Kamil Staš

Informace o mně
Já a živnostník

Menu

Doporučuji



Dárky pro muže
Dárek k padesátinám
Dárek k narozeninám
Toskánsko, Itálie
Frýdek-Místek
Žraločí chrupavka

Spřátelené blogy

http://opicinoviny.cz/
http://mkurri.cz
http://www.zkusmo.cz/
http://nogol.cz/blog/
Manuel Nuněz
http://mkurri.cz

Twitter