Kategorie: Novinky, Běháni

Beskydy trailu zaslíbené

V poslední době se v Beskydech
roztrhl pytel se závody na větší vzdálenost.

Když se člověk podívá na Beskydy, tak vidí velké pohoří, perfektně napojeno na blízké aglomerace. Nicméně nikdy tu nebyl velký běžkařský závod, na to tu nejsou hřebeny. Žádné lyžařské středisko neroste do alpské velikosti, i když některé by mohly, takže v sjezdovém lyžováni se taky nesoutěží. Ale co se ujalo tak to jsou závody na dlouhé vzdálenosti. Zůčastňuje se jich stále víc lidí a stále více akcí vzniká. Účastnici se dělí většinou na tři hlavní skupiny. Lidé pro které je výzva dlouhou trať ujít, lidé co posouvají své osobáky na trati a lidi co závodí o první pozice. Každý si tedy najde ten svůj důvod proč vyrazit. Každý se chce zlepšovat a tak po Beskydech potkáte každý den plno lidí s holemi, pohybujících se ve svižném tempu. Výhoda Beskyd je blízkost z velkých měst, dobrá dopravní obslužnost i co se týče autobusů a vlaků.

A jaké ty známější závody v Beskydech máme?

5 beskydských vrcholů - www.5bv.cz
Nejextremnější, nejstarší závod.5BV je to závod dvojic, kdy nevíte na které kopce půjdete. První se dovíte na startu a druhý na prvním... I když 5bv je zkratka pro pět beskydských vrcholů a někdo by si mohl myslet že sedum je víc, tak vězte že kopce nejsou vedle sebe a trasa většinou má něco kolem 110-140km. Záleží jak který ročník a jakou zvolite cestu. Organizátor totiž nelpí na na trase. Takže vás čeká mnohem větší studováni mapy než u jiných závodů. U 5bv nečekejte občerstvovací stanice, takže vše potřebné pokud se nechcete spoléhat na obchody a horské chaty po cestě musíte mít sebou. Závod má už nějaký rok limit 350 dvojic, registrace je po vlnách a když je spuštěna tak býva do pár minut plně obsazena. Takže pokud by jste uvažovali o 5BV tak musíte o půlnoci refreshovat formulář a rychle vyplnit údaje.

7BV Beskydská sedmička - www.beskydskasedmicka.cz
O 7BV se často říká že jde o beskydský hřeben. 87km dlouhý extrémní závod dvojic s převýšením 8302 m vede přes sedum beskydských vrcholů po předem jasně známé trase. I když je závod mladičký, tak již na druhém ročníku startovalo 2300 dvojic a bylo by jich víc kdyby nebyla stopka na registraci. Organizačně je tenhle závod pojat nejprofesionalněji. Po trase je plno občerstvovacích stanic, kontrol, tajných kontrol. Sedm beskydských vrcholů zvedá hodně lidí z gauče a nutí je trénovat, přece jen už to není závod který by člověk ušel bez přípravy.

Mountine Challenge (Horská výzva) - http://mountainchallenge.cz/index2.html
Mountine Challenge je tří etapový závod horských maratonů, kdy jedna z etap je v Beskydech, další jsou v Jeseníkách a Krkonoších. V Beskydech měl Mountine Challenge trasu dlouhou 59 km vedla z Pusteven přes Čertův mlýn, kolem Smrku na Lysou a druhou stranou kolem Smrku zpět na Pustevny. Po trase byly tři občerstvovací stanice, takže kdo chtěl mohl běžet opravdu po lehku. Letos byl první ročník a i když za závodem stojí zajímaví sponzoři a medialní partneři tak na startu nebylo tolik dvojic jak na jiných závodech, ale povedl se tak snad poroste do krásy. Trasa je předem známa a byla dobře značena.

Na plné boty - www.npboty.wz.cz

Noční závod v Beskydech, kdy se na startu dovíte tři kopce, které musíte zdolat. V jakém pořadí je jen na vás.

A pak tu jsou čistě vrchařské závody jako Lysa cup - http://www.lysacup.cz/ , či nově chystaný 24 hodinové dobývaní Lysé hory - www.lh24.cz

Všechny závody či pochody mají časové limity nastaveny tak, že nemusíte spěchat, ale stačí “jen” jít. Všechny jsou závody dvojic, až na poslední. Závody ve dvojicíh mají své plusy i mínusy. V první řadě u dvojic jde o bezpečí, kdyby se něco někomu stalo tak druhý může přivolat pomoc. Dále jde o psychickou vzpruhu, protože krize na trati přicházejí různě a taky ve dvou se to táhne lépe. Na druhou stranu musíte si sehnat parťačku či parťáka do pohody a věřit že si to navzájem nepokazíte. Ale i to je zajímavé na těhle dlouhých tratích. I v Beskydech se v minulosti chodily dálkové pochody a to třeba Frýdlantská stovka, ale asi až poslední léta přinášeji boom v trail závodech. Je zajímavé že kdysi jsme se museli hecnou v tom, jít třeba na dva kopce, tři nám připadalo jako praštěný nápad a dnes se dobrovolně vrháme do závodů kde vystoupáme třeba na 7 beskydských vrcholů. Jsem zvědavý jak teď dopadnou borci z beskydských závodů na Pražské stovce, kde se budou konfrontovat na nedomácí půdě s republikou.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Turkův blog

Kamil Staš

Informace o mně
Já a živnostník

Menu

DoporučujiDárky pro muže
Dárek k padesátinám
Dárek k narozeninám
Toskánsko, Itálie
Frýdek-Místek
Žraločí chrupavka

Spřátelené blogy

http://opicinoviny.cz/
http://mkurri.cz
http://www.zkusmo.cz/
http://nogol.cz/blog/
Manuel Nuněz
http://mkurri.cz

Twitter